matulina.webgarden.cz
Sladké mámení
Punčové řezy.jpg
PUNČOVÉ STRAKATÉ ŘEZY OD HANKY B.

Piškotové těsto: 6 vajec, 6 lžic teplé vody, 6 lžic cukru krupice, 5 lžic polohrubé mouky, ½ balíčku kypřícího prášku do pečiva

Barevné těsto: 7 vajec, 2 hrnky práškového cukru, 250 g másla., 2 hrnky polohrubé mouky, ½ balíčku kypřícího prášku do pečiva, kakao, červené potravinářské barvivo

Sirup: 500 ml ovocného sirupu (červeného – malina, jahoda), 100 ml rum - smícháme

Punčová poleva: 250 g práškového cukru, 3 lžíce horké vody, punčové aroma (já dělala ze dvou dávek a místo aroma jsem dala rum – podle množství rumu jsem ubrala vody)

Dále budeme potřebovat: rybízový džem, papír na pečení

Piškotové těsto připravíme tak, že si žloutky vyšleháme s vodou, přidáme cukr, našleháme, přisypeme mouku smíchanou s kypřícím práškem a nakonec zlehka vmícháme tuhý sníh, který jsme si vyšlehali z bílků. Těsto si rozdělíme na dvě poloviny a každou polovinu těsta rozetřeme na plech vystlaný pečícím papírem a upečeme tenké piškotové těsto (budeme mít dva pechy = 2 pláty).

Barevné těsto připravíme tak, že žloutky umícháme s cukrem a máslem do pěny, přidáme mouku s kypřícím práškem a nakonec tuhý sníh z bílků. Těsto si rozdělíme na 3 díly: žlutý – základní těsto, hnědý – přidáme kakao a růžový – obarvíme červeným barvivem. Na plech vyložený pečícím papírem lžící klademe střídavě bochánky všech barev. Zarovnáme a upečeme.

Z prvního světlého plátu stáhneme papír, položíme ho zpět na plech a pomažeme džemem. Barevný plát otočíme, odstraníme papír a propícháme ho vidličkou, pak ho položíme na plát, co máme už natřený na plechu, tak aby spodek barevného plátu byl nahoře (lépe se nám sirup do plátu „vcucne“), polijeme sirupem, potřeme znovu džemem a přikryjeme posledním plátem. Zatížíme prkýnkem a několika kilogramy mouky (nebo co máme po ruce) a necháme aspoň dvě hodiny odležet (já nechala přes noc). Nakonec celý řez polijeme punčovou polevou, kterou vymícháme z práškového cukru, horké vody, punčového aroma (rumu) a trošku červeného barviva. Řez necháme ztuhnout a potom krájíme.

23.02.2010 08:39:18
jankamateju
Tento web vznikl v únoru 2009.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one